Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako prosty sposób na wyjście z długów


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo świeżą propozycją na naszym rynku usług finansowych. Niemniej jednak w swojej własnej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe udzielane przez standardowe banki. Warto jednak wskazać na parę ważnych różnic.

Główna z nich to podmiot, jaki to jest w stanie przekazać kwotę wnioskowanej pożyczki. W przypadku gdy przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.

Analiza zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc utrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i sprawdzenia osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, chociażby statystyczne przesłanki aby zakładać, że kredyt będzie obsługiwany w sposób odpowiedni.


Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na trochę odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możności sprawdzenia potencjalnej osoby która jest zainteresowana pozyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do głównego narzędzia którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym niezbędne jest używanie adekwatnych gwarancji spłaty pożyczki